Początek wegetacji w polu i pod osłonami

Bardzo ważnym czynnikiem przy wysadzeniu warzyw do gruntu na polu czy też pod osłonami, na przyjęcie się sadzonki ma wpływ temperatura. Przed wysadzeniem na miejsce stałe rośliny muszą być kontrolowane pod względem ich zdrowotności. Przede wszystkim, należy unikać sadzenia rozsady z widocznie zahamowanym wzrostem, co może być przyczyną porażenia wirusem.

W pierwszej kolejności przed wysadzeniem należy zabezpieczyć roślinę przed chorobą grzybową, jaką jest zgorzel, oraz podlać odpowiednim preparatem, który stymuluje wzrost i wzmacnia, rozwój korzeni. Przed sadzeniem należy brać pod uwagę nie tylko temperaturę w dniu wysadzania sadzonki na miejsce stałe, ale również temperaturę z ostatnich kilku dni przed wysadzeniem oraz po wysadzeniu. Ma to ogromny wpływ na rozwój wegetatywny rośliny, czyli, krótko mówiąc, wzrost po wysadzeniu czego następstwem jest wzrost generatywny, czyli inaczej pojawienie się pierwszych owoców oraz ich rozwój.

Warzywa i owoce
Dlaczego temperatura jest tak istotna?

Temperatura

Dlaczego temperatura przed wysadzeniem ma ogromne znaczenie? Na przykładzie papryki, której początek wegetacji rozpoczyna w specjalnie przygotowanych rozsadnikach, ma tam zapewnione specjalne warunki do wzrostu, czyli; odpowiednia temperatura, zapewnione nawożenie, które jest dostępne dla rozsady w odpowiednich proporcjach, nawodnienie sadzonki oraz doświetlenie, co jest bardzo ważne, ponieważ roślina po wysadzeniu na miejsce stałe radzi sobie o wiele łatwiej z czynnikiem klimatycznym. Te wszystkie podstawowe czynniki mają ogromny wpływ na rozwijanie się sadzonki.

Co się stanie kiedy wysadzimy paprykę do tunelu lub na pole kiedy warunki atmosferyczne nie były odpowiednie na kilka dni przed wysadzeniem czy też w trakcie, lub po wysadzeniu? Następuje szok termiczny, czyli częściowe zablokowanie funkcji życiowych rośliny, chyba że pojawią się przymrozki, wtedy może dojść do całkowitego zamierania rośliny co już miało miejsce lata wstecz na końcu kwietnia, następstwem jest to, że roślina nie pobiera składników z gleby lub ma w tym ogromne problemy czemu towarzyszą niesprzyjające warunki klimatyczne. 

Proszę pamiętać, że warzywa rosną głównie w nocy, niska temperatura im w tym nie pomaga, trzeba roślinę stymulować dolistnie, aby ją odblokować, kiedy warunki klimatyczne nie sprzyjają, a gleba nie zachowuje optymalnej temperatury, co ma ogromny wpływ na przyjęcie się sadzonki w pierwszych dniach po wysadzeniu, bardzo często bywa tak, że noce są jeszcze zimne, co nie sprzyja startowi wegetatywnemu, bardzo ważne jest również przygotowanie gleby. W dalszej części artykułu napiszę kilka słów o naszych produktach, które sprostają wszystkim wymaganiom na początku oraz w trakcie wegetacji.

Ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi. Mając kontakt z rolnikiem, nie raz słyszałem, że ci, którzy wysadzili paprykę 20 kwietnia, de facto pierwsze owocowanie jest późniejsze niż u tych, którzy wysadzili paprykę nawet 2 tygodnie później, a papryka wysadzona wcześniej ma zaburzenia równowagi żywieniowej, oraz pojawia się zahamowanie wzrostu wegetatywnego. Dlaczego tak się dzieje? Otóż odpowiedź jest bardzo prosta, nieodpowiednie przygotowanie gleby oraz złe warunki klimatyczne, które wystąpiły przed w trakcie lub po wysadzeniu sadzonki na miejsce stałe.

Przygotowanie gleby, to nie tylko posypanie nawozu w odpowiednich proporcjach, bardzo ważne jest odpowiednia uprawa oraz oprysk specjalnymi preparatami poprawiając zasoby gleby, oraz jej napowietrzenie w naturalne składniki, aby odbudować jej struktury fizyczne, które od lat zanikały poprzez stosowanie ciężkiej chemii, chociaż by takiej, jak odkażanie gleby.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, jest odpowiednia stymulacja dolistna oraz nawożenie poprzez fertygacje, tak aby roślina miała wszystkie potrzebne składniki na start, by nie zaburzyć jej równowagi fizjologicznej. Podstawowym a wręcz obowiązkowym punktem jest stymulacja oraz biostymulacja dolistna aminokwasami, oraz odpowiednie NPK, kolejny zabieg po kilku dniach to algi oraz zabezpieczenie fungicydem. Fertygacja, to nic innego na pierwszą dawkę jak azot oraz biostymulacja głównie, kwasy humusowe, aminokwasy. Kolejnym krokiem to fertygacja npk, z przewagą fosforu.

Im bogatszy skład, tym lepiej im mniej, tym lepiej oraz im częściej, tym lepiej, co dokładnie mam na myśli oraz dlaczego? O tym zaraz napiszę.

W obecnym czasie kryzysu, spowodowanego niedoborem substancji chemicznych, takich jak nawozy posypowe czy do fertygacji, idealną alternatywą jest biostymulacja, która zapewnia niezbędne mikro i makro składniki oraz hormony wzrostu, dzięki czemu można zredukować ilość dawki nawozu NPK na dany obszar. Im bogatszy skład produkty, tym lepiej, dlatego, że dzięki temu można zredukować ilość podawanego preparatu w trakcie fertygacji czy aplikacji dolistnej, im mniej, tym lepiej, oznacza to, że można zastosować mniejsze dawki, aby zapewnić roślinie odpowiednie nawożenie, (proszę pamiętać, że stosując zwiększone dawki nawożenia, nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ roślina i tak nie jest w stanie przerobić nadmiaru pokarmu, przez co producent wpędza się w tylko niepotrzebne koszta), dlatego zawsze należy przestrzegać podanych dawek na etykietach produktu. Im częściej, tym lepiej, dlatego ilość podawania nawozu lub oprysku do stymulacji wzrostu, należy ilość zredukować na rzecz częstszych cyklów.

Poznaj nasze nawozy mineralne i stymulatory wzrostu

Polecane produkty

  • Nutriel R, gdzie, zamiast aplikować przez fertygację od 2,5 do 3 kg na 256m2 (przeliczeniu na mały tunel) lub 100/125kg na hektar wystarczy dać 1,5kg do 1,75kg na 256m2 i 50kg na hektar i dodatkowo zastosować biostymulację do fertygacji, produktu bogatego w kwasy humusowe, aminokwasy, fito hormony wzrostu. Naszym numerem jeden na naszej liście jeżeli chodzi biostymulację do fertygacji i wzrost wegetatywny jest;
  • Biofert, który stymuluje naturalny proces wzrostu roślin, a co za tym idzie fizjologiczny wzrost rezerw biochemicznych (aktywność akumulacji witamin i hormonów), oraz jednocześnie zwiększa pobieranie nawozów z gleby poprzez wysoką zawartość kwasów humusowych, oraz aminokwasów, a dawkowanie to tylko od 15 do 20l na hektar lub maksymalnie 0,5l na 256m2 (mały tunel). Dzięki temu nie dość, że dostarczasz niezbędnych NPK do produkcji, zapewniasz jeszcze odpowiednie warunki do budowy właściwej fizjologi gleby. Na szczególną uwagę zasługuje również produkt;
  • Kelktóty przywraca równowagę mikrobiologiczną gleb zasolonych i ubogich w materię organiczną dzięki zawartym w nim szlachetnym białkom, aminokwasom egzogennym oraz kwasom humusowym, a jego skład uzupełnia azot i potas, świetnie się sprawdza do poprawienia struktur gleby, pobudza żywotność roślin a tak, że świetnie się sprawdza w późniejszym etapie w trakcie wybarwiania owoców, dawkowanie tego produktu to od 200 do 300ml na 100l wody do oprysku, lub od 20 do 40l na hektar, lub od 0,5l do 1l na 256m2 w przeliczeniu na mały tunel. Jak wspomniałem na początku, naszą propozycją do przezwyciężenia stresów termicznych oraz w celu poprawienia działania środków chemicznych jest produkt:
  • Assimilaktóra zawiera szybko przyswajalne aminokwasy i jest stosowana w niesprzyjających warunkach klimatycznych, takich jak intensywne upały, mrozy oraz do ochrony przed innymi stresami spowodowanymi chorobami lub wysokim zasoleniem, oprócz 28% aminokwasów pochodzenia roślinnego zawiera również 15% węgla organicznego, co stanowi specjalny skład produkty, dzieki czemu charakteryzuje się świetnym działaniem we wszystkich warunkach klimatycznych, dawkowanie produktu to od 200 do 300ml na 100l wody poprzez aplikację dolistną, lub od 10 do 15l na hektar poprzez fertygacje, lub 300ml na 256m2 (mały tunel), nie wolno zapomnieć o biostymulacji aglami, naszym produktem jest;
  • Algael, to preparat oparty na trzech rodzajach Alg: Ascophyllum nodosum, Laminaria i Fucus. Produkt bogaty w alginiany, aminokwasy, witaminy, betainę, auksyny, gibereliny i cytokininy, które wzmacniają układ odpornościowy roślin i stymulują je do rozwoju nawet w niekorzystnych warunkach środowiskowychDawkowanie dolistne tego produktu to 200-300ml na 100l wody, oraz do fertygacji 10-15 litrów na hektar lub 300ml na 256m2 (mały tunel), aby uzupełnić produkcję w pełną stymulację na start, należy pamiętać o niezbędnych mikroelementach oraz nawozach NPK dolistnych, naszą propozycją NPK jest;
  • Nutriel F produkowane z najwyższej jakości i czystości surowców. Szeroka gama formuł jest specjalnie zaprojektowana, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe każdej uprawy w różnych fazach fenologicznych. Nutriel F jest wzbogacony o mikroskładniki pokarmowe otoczkowane EDTA, które są niezbędne do zapobiegania mikro niedoborom i przyczyniają się do harmonijnego rozwoju wszystkich upraw.
  • Drip Mix to solidna mieszanka mikroelementów schelatowanych z EDTA wskazana do zapobiegania i leczenia zmian fizjologicznych i braku równowagi żywieniowej spowodowanych mikroniedoborami, które objawiają się żółknięciem i wysuszenie liści, zahamowanie wzrostu, zmiany w kwitnieniu i owocowanie roślin.

Nasza wiedza jest oparta nie tylko na teorii, ale głównie na doświadczeniach, dlatego wierzymy, że z naszymi produktami, spełnisz najwyższe standardy w Twoim gospodarstwie w którym wyprodukujesz żywność dla nas.