Stymulacja kwitnienia i zwiększenie ilości pąków i jakości plonów

PEGO i BORIUM to dwa kluczowe preparaty, do stymulacji kwitnienia i zawiązywania owoców, produkowane przez Włoskiego producenta Tecnobell SRL, które pomagają roślinom przezwyciężyć trudne fazy fenologiczne, takie jak faza przed kwitnieniem i po kwitnieniu. Istnieje kilka procesów hormonalnych, które rozpoczynają się po przejściu roślin w stan spoczynku.

Głównym hormonem regulującym niezliczone funkcje jest „ABA” (kwas abscysynowy), który jest regulatorem wzrostu obecnym we wszystkich tkankach roślinnych. Hormon ten bierze udział w wielu procesach fizjologicznych organizmów roślinnych, takich jak: spoczynek nasion i pąków, tropizm korzeni, indukcja syntezy białek, embriogeneza in vivo i in vitro, ruch wody, kwitnienie, starzenie się i rozłogi. Po fazie spoczynku, gdy warunki klimatyczne i glebowe są sprzyjające, poziom ABA obniża się wewnątrz komórek roślinnych na rzecz wzrostu poziomu stosunku C/N, co skutkuje rozwojem pąków kwiatowych w kierunku kwitnienia. Jednakże w przypadku wystąpienia stresów pedo-klimatycznych (pogorszenie warunków klimatycznych, niedobór wody lub podstawowych składników odżywczych w glebie) ABA uaktywnia się ponownie, co powoduje opóźnienie procesów metabolicznych, a w konsekwencji opóźnienie kwitnienia i owocowania.

Połączenie PEGO + BORIUM wzmaga procesy metaboliczne i wspiera rośliny w niekorzystnych fazach pedo-klimatycznych, aby przywrócić równowagę poziomu hormonów sprzyjającą kwitnieniu.

Stymulacja kwitnienia i zwiększenie ilości pąków i jakości plonów

W szczególności PEGO jest specjalnym preparatem zalecanym do wspomagania zawiązywania owoców poprzez ułatwianie zapłodnienia kwiatów w doskonałej synergii z pszczołami i trzmielami. Produkt składa się z mieszaniny ekstraktów z brązowych wodorostów, polisacharydów, aminokwasów i innych specyficznych składników naturalnych, które są w stanie stymulować zachowanie owadów zapylających.

Wśród głównych składników preparatu znajdują się: prolina, która jest aminokwasem osmoprotekcyjnym o działaniu antystresowym, oraz propolis, który przyciąga pszczoły i trzmiele oraz posiada właściwości antybakteryjne, bakteriostatyczne, przeciwgrzybicze, antyoksydacyjne, dezynfekujące i immunostymulujące. Ponadto, dzięki nośnikowemu działaniu składnika aminokwasowego, proces wchłaniania produktu jest szybki i skuteczny. PEGO zapobiega również problemom związanym z opadaniem owoców dzięki auksynom zawartym w ekstraktach z alg morskich, które działają jako inhibitory efektu etylenowego, pozwalając ograniczyć przedwczesne opadanie owoców z drzew. Lepsze nawożenie i ograniczenie opadania owoców, które występuje w fazie po zawiązaniu owoców, znacznie zwiększa produkcję.

Z kolei BORIUM to płynny nawóz zawierający bor skompleksowany etanoloaminą, który został opracowany specjalnie w celu zapobiegania i leczenia niedoborów boru. Kompleksujące i nośne działanie etanoloaminy wspomaga absorpcję i translokację boru w tkankach wegetatywnych, dzięki czemu jest on szybko dostępny dla organów roślin, które cierpią na jego niedobór. Bor wspomaga płodność kwiatów, co skutkuje lepszym zapłodnieniem, a także katalizuje ważne czynności enzymatyczne, takie jak synteza białek i lipidów oraz poprawia translokację cukrów.

Dzięki wybranym surowcom mineralnym i organicznym oba produkty mają również niewielki wpływ na środowisko i gospodarkę. Wynika to z faktu, że oba preparaty zawierają składniki o wysokiej czystości i rozpuszczalności, co pozwala na zmniejszenie dawki na jedno zastosowanie, a w konsekwencji ograniczenie ilości odpadów i kosztów zabiegów.

Stymulacja kwitnienia i zwiększenie ilości pąków i jakości plonów

Najważniejszymi fazami fenologicznymi, które należy wspierać przy użyciu tych dwóch produktów, są: przed kwitnieniem i po kwitnieniu.

Jakie są zalety tej kombinacji?

Zastosuj PEGO + BORIUM

  • Ułatwia zapłodnienie kwiatów.
  • Wspomaga zawiązywanie owoców.
  • Ogranicza opadanie owoców, które występuje w fazie po zawiązaniu owoców.
  • Dostarcza niezbędnych aminokwasów, które stymulują produkcję fitohormonów.
  • Zawiera wapń, bor i cynk chelatowany EDTA, które wspomagają różne fazy fenologiczne.
  • Zawiera propolis, który przyciąga owady zapylające.
  • Umożliwia uzyskanie produkcji o wysokiej ilości i jakości.

Dr Marco D’Alessio

Absolwent Uniwersytetu „Federico II” w Neapolu (Włochy) w zakresie nauk i technologii rolniczych.